Cabernet Sauvignon: Král mezi víny, který okouzlí i ty nejnáročnější gurmány

Cabernet Sauvignon

Co je cabernet sauvignon?

Cabernet sauvignon je jedno z nejznámějších červených vín na světě. Je to plné a bohaté víno s výraznou ovocnou chutí, která připomíná ostružiny, černý rybíz a švestky. Cabernet sauvignon se běžně považuje za "krále" červených vín díky svému silnému charakteru a schopnosti stárnutí.

Toto víno se původně objevilo ve Francii a dodnes zůstává jedním z nejoblíbenějších odrůdových vín na světě. Kromě Francie se cabernet sauvignon také pěstuje v mnoha dalších zemích, jako jsou Spojené státy, Austrálie, Chile a Jihoafrická republika.

S jeho vyváženou chuťovou charakteristikou se cabernet sauvignon ideálně hodí k hovězím masům, drůbeži nebo kořenitým pokrmům. Vyzkoušejte tento více než stoletý klenot mezi odrůdami vína a ochutnejte jedinečnou kombinaci ovocné chuti a robustního tanninu!

Historie a původ této odrůdy vína

Cabernet Sauvignon je jednou z nejoblíbenějších odrůd vína po celém světě, ale znáte jeho historii a původ? Víno Cabernet Sauvignon vzniklo spojením odrůd Cabernet Franc a Sauvignon Blanc ve Francii v 17. století. Postupem času se tato odrůda rozšířila do dalších zemí, jako jsou například USA, Austrálie či Chile. Dnes je Cabernet Sauvignon často používán pro výrobu kvalitního vína s vysokým obsahem tříslovin a plnou chutí. Pokud máte rádi intenzivní a elegantní vína, pak byste neměli minout Cabernet Sauvignon!

Charakteristika a chuťové vlastnosti

Cabernet Sauvignon je třešňově červené víno s plným tělem a vysokou kyselostí. Jeho charakteristické aroma je plné tónů černého rybízu, švestek a koření, které jsou doplněny elegantními tříslovinami. Chuťové vlastnosti tohoto vína jsou komplexní a vyvážené - najdete v něm kombinaci sladkosti a hořkosti s jemným dotykem dřeva. Cabernet Sauvignon patří mezi nejdůležitější odrůdy hroznů na celém světě a je oblíbeným tradičním francouzským vínem.

Oblasti pěstování a výroba

Cabernet Sauvignon je oceňovaným druhem vína, které se vyrábí z hroznů pěstovaných v různých oblastech po celém světě. Nejvýznamnější oblasti pro pěstování Cabernet Sauvignon jsou Bordeaux ve Francii, Napa Valley a Sonoma County v Kalifornii, Coonawarra a Margaret River v Austrálii, Maipo Valley v Chile a Stellenbosch v Jižní Africe.

Výroba tohoto vína vyžaduje pečlivou péči o hrozny během celého procesu - od sklizně a fermentace až po zrání. Vinařské techniky se mohou lišit podle regionu a stylu vína, ale obecně se Cabernet Sauvignon vyrábí pomocí dlouhé macerace hroznů s kůstkami před fermentací, následované zráním ve dřevěných sudech.

Díky svému charakteristickému aroma a plné chuti je Cabernet Sauvignon oblíbenou volbou mezi milovníky vína po celém světě.

Doporučené kombinace s jídlem

Cabernet sauvignon je víno, které se výborně hodí ke spoustě jídel. Zde jsou některé z doporučených kombinací, abyste mohli maximálně využít chuťových vlastností tohoto úžasného vína:

- Steak s grilovanou zeleninou

- Lasagne s rajčatovou omáčkou a parmazánem

- Hovězí guláš s knedlíkem

- Plněná kuřecí prsa s bylinkovým krémem

- Ostružinový dezert s tvarohem

Tyto kombinace nejsou samozřejmě výčtem všeho, co můžete k cabernet sauvignon podávat. Hodí se ke každé příležitosti a chuťové kombinaci. Takže si pochutnejte a užijte si toto skvělé víno!

Zdravotní benefity a rizika spojená s konzumací

Zdravotní benefity a rizika spojená s konzumací cabernet sauvignon - co byste měli vědět o této oblíbené odrůdě vína.

Cabernet sauvignon jako investice

Cabernet sauvignon jako investice

Nebudete-li konzumentem vína, může být tato informace pro vás překvapivá. Cabernet sauvignon je totiž víno, které se dá s povděkem srovnat se zlatem či uměleckými díly. Jeho kvalita a chuť jsou vyhlášeny po celém světě a nabízí tak možnost investice do tohoto neuvěřitelného nápoje. V posledních letech se prodeje kvalitního vína zvyšují a jeho hodnota roste stále rychleji. Pokud si pořídíte lahvovou sbírku dobrých vín, může se tato investice stát velmi lukrativním rozhodnutím.

Populární značky a jejich cenové relace

Populární značky a jejich cenové relace cabernet sauvignon

Cabernet sauvignon je jedním z nejoblíbenějších druhů vín po celém světě. Existuje mnoho výrobců, kteří se specializují na tuto odrůdu hroznů a nabízejí širokou škálu vín od těch levných po ty nejdražší.

Za velmi přijatelnou cenu je možné si zakoupit lahodné cabernet sauvignon víno např. od značek Barefoot nebo Yellow Tail, které jsou dostupné již za pár stovek korun. V této cenové kategorii lze nalézt kvalitní vína s ovocnými tóny a lehce kořeněným aroma.

Středně drahé varianty cabernet sauvignon nabízí značky jako Woodbridge nebo Robert Mondavi, u kterých lze očekávat elegantní chuť s plným tělem a delším dozvukem. Tyto vína se pohybují okolo 500 – 1000 Kč za láhev.

Pro náročnější nadšence existují luxusní verze cabernet sauvignon od vyhlášených producentů jako Chateau Margaux, Chateau Latour nebo Opus One. Tyto lahůdky se ovšem řadí mezi nejdražší vína na trhu a cena za láhev může dosáhnout až několik desítek tisíc korun.

V závislosti na Vašem rozpočtu a vkusu si tedy můžete vybrat z široké nabídky cabernet sauvignon vín různých cenových kategorií.

Recepty s cabernet sauvignonem

Cabernet sauvignon je vynikající odrůda vína, která se hodí k mnoha příležitostem. Pokud hledáte nové inspirace pro vaření s tímto skvělým vínem, máme pro vás několik receptů, které můžete vyzkoušet. Tyto recepty zahrnují různé druhy jídel, od hlavních chodů až po dezerty, takže si určitě vyberete něco podle svého gusta. Připravte si lahodné večeře a oslavte tento skvělý druh vína s rodinou a přáteli!

Závěr a doporučení pro konzumaci.

Závěr a doporučení pro konzumaci cabernet sauvignon:

Cabernet sauvignon je víno, které si získalo svou popularitu díky svému bohatému a intenzivnímu charakteru. Jeho chuťové tóny často zahrnují černý rybíz, ostružiny, třešně a kořenitost.

Pokud chcete vychutnat plný potenciál cabernet sauvignon, doporučujeme jej podávat při teplotě mezi 16-18°C. Toto víno se nejlépe hodí k masitým jídlům, jako jsou steak, hovězí guláš nebo divočina.

Přestože se cabernet sauvignon řadí mezi vína s vyšší cenou, rozhodně stojí za to si ho občas dopřát jako zvláštní pochoutku. Pokud máte rádi silné a komplexní víno, určitě byste měli vyzkoušet cabernet sauvignon.

Publikováno: 16. 05. 2023

Kategorie: potraviny

Autor: Patrik Pavlica

Tagy: cabernet sauvignon | víno