Guinness: Irský klenot mezi pivy, který vás okouzlí svou chutí i historií

Guinness

Úvod do historie piva Guinness

Guinness je jedním z nejznámějších piv na světě, a to díky svému charakteristickému tmavému tónu a plné chuti. Ale jak začala jeho historie? V tomto úvodu se podíváme na původ Guinnessu, jeho první produkci a vývoj během let. Od skromných začátků v irském Dublinu až po mezinárodní úspěch, který si toto pivo užívá dnes, objevme spolu fascinující příběh historie piva Guinness.

Proces výroby piva Guinness

Proces výroby piva Guinness je jedinečný a propracovaný. Začíná výběrem správných surovin, zejména kvalitního ječmene a speciálních chmelů, které dodávají pivu charakteristickou chuť a vůni. Poté se provádí speciální proces pražení ječmene, který dává pivu tmavou barvu a příjemnou, mírně hořkou chuť.

Následuje fermentace, během které se přidávají speciální kvasinky, které umožňují pivu získat svůj unikátní aroma a chuťové vlastnosti. Po dokončení fermentace se pivo stárne po dobu několika týdnů, čímž zrají jeho vlastnosti.

Posledním krokem je nalití piva do lahve nebo sudy pod tlakem oxidu uhličitého. To dodává pivu jemnou perlivost a usnadňuje jeho servírování. Celkově lze říci, že proces výroby piva Guinness je velmi precizní a pověstné pivovary si jej pečlivě střeží jako drahokam své tradice.

Charakteristika chuti a vůně piva Guinness

Charakteristika chuti a vůně piva Guinness je nezaměnitelná. Toto tmavé pivo s bohatou pěnou má příjemně hořkou chuť doprovázenou sladovým aroma. Vůně je plná čokolády, kávy a pražených sladů. Každý doušek tohoto legendárního piva nabízí jedinečný zážitek pro milovníky tmavých piv.

Oblíbené varianty Guinness piva

Oblíbené varianty Guinness piva

Guinness je kultovním pivem s dlouhou historií, které svým charakteristickým tmavým odstínem a krémovou pěnou zaujme mnoho pivních nadšenců. Existuje několik variant tohoto irského speciálu, které nabízejí skvělý gustativní zážitek. Některé z nejoblíbenějších variant Guinnesse zahrnují Guinness Draught, Extra Stout a Foreign Extra Stout. Každá verze má jinou chuťovou paletu a vlastnosti, díky čemuž si každý může vybrat tu nejlepší pro sebe. Bez ohledu na preferovanou variantu, jedna věc je jistá - Guinness je jedinečné pivo, které stojí za ochutnání.

Jak správně podávat a servírovat Guinness pivo

Jak správně podávat a servírovat Guinness pivo

Guinness pivo se řadí mezi nejoblíbenější druhy tmavých piv na světě. Jeho unikátní chuťové vlastnosti a specifický vzhled si zaslouží i zvláštní pozornost při podávání a servírování.

Prvním krokem k správnému podání Guinness piva je samozřejmě výběr vhodného skla. Pro tento druh piva se doporučuje použít sklenici typu tulipán s užším hrdlem a širší části v dolní části. Tento tvar umožňuje lepší projevení aroma a krémovosti, které jsou charakteristické pro Guinness.

Při narážení piva do sklenice by mělo být namířeno do středu dolní části sklenice. Poté se nechá pivo odpočinout, aby se usadila pěna a rozvinula svůj charakteristický krémový efekt. Správnou délku nalávky urcíte záznamem objemu kapaliny ve sklenici - ta by mela být asi 3/4 plná.

Koncem této fáze je důležité dodat, že Guinness je tzv. nepasterizovaný druh piva, což znamená, že není tepelně ošetřen, aby se prodloužila jeho trvanlivost. Proto by mělo být pivo skladováno a servírováno v optimálních podmínkách, tedy v chladničce při teplotě 6-8°C.

Jestliže dodržíte tyto postupy, můžete si být jisti, že svým hostům nabídnete naprosto dokonalé vychlazené Guinness pivo s lahodnou krémovou pěnou a bohatými chuťovými vlastnostmi. Na zdraví!

Pivo Guinness ve světě a v České republice

Pivo Guinness bývá často spojováno s Irskem, ale v posledních letech se této oblíbené značky rozšířilo do celého světa. V České republice můžete toto tmavé a hořké pivo ochutnat v různých hospodách a restauracích po celém kraji. Guinness je známý pro svoji tradiční recepturu a dlouhou historii - první pivovar byl založen už v roce 1759. Navštivte některou z hospod, kde servírují Guinness, a zkuste si tento unikátní irský zážitek i vy!

Zajímavosti o Guinness pivu

Zajímavosti o Guinness pivu

Guinness pivo je jedno z nejznámějších a nejoblíbenějších piv na světě. Pokud jste fanoušky této tmavé lahůdky, rozhodně by vás mohly zajímat následující zajímavosti o tomto unikátním pivu:

- Guinness pivo pochází z Dublinu v Irsku. První továrna na výrobu Guinnesse byla otevřena již v roce 1759.

- Toto pivo má specifickou chut a aroma díky použití pražených sladů, které jsou při výrobě použity.

- Guinness pivo má také svůj speciální skleničkový tvar nazvaný "pinta". Tento tvar sklenice umožňuje lepší projevení charakteristických chutí a aromat tohoto piva.

- Guinness je nyní dostupný v různých variantách, od klasického Stoutu po novější varianty jako např. Nitro IPA nebo Rye Pale Ale.

- Návštěvnici dublinského muzea Guinnesse si mohou prohlédnout kompletní proces výroby tohoto jedinečného piva a samozřejmě ochutnat si ho ve vzorkovacím baru.

Takže jestli hledáte nové informace o vašem oblíbeném pivu, určitě jste se dozvěděli něco nového o Guinness pivo. Na zdraví!

Závěr a doporučení pro ochutnání Guinness piva.

Závěr a doporučení pro ochutnání Guinness piva

Pokud jste milovník tmavých piv, pak je Guinness tou správnou volbou. Toto irské pivo se vyznačuje intenzivní chutí kávy a hořkosti, které jsou dokonale vyvážené. Pro nejlepší chuťový zážitek by mělo být pivo podáváno při teplotě kolem 8 stupňů Celsia a nalito do speciálního sklenice s kulatým dnem.

Pro začínajícího Guinnesse, doporučujeme začít s verzí s menším obsahem alkoholu - Guinness Draught. Pokud máte rádi silnější pivní zážitek, zkuste variantu Guinness Extra Stout. Vyzkoušejte také novou verzi, která se vyrábí s přídavkem espresso kávy - Guinness Nitro Cold Brew.

Užijte si skvělý chuťový zážitek s tímto slavným tmavým pivem a uvidíte, že se stane jedním z vašich oblíbených!

Publikováno: 25. 04. 2023

Kategorie: potraviny

Autor: Patrik Pavlica

Tagy: guinness | pivo