Mangold – zelenina plná překvapení, která obohatí vaše jídelníčky

Mangold

Co je mangold?

Mangold, zvaný také řepová kapusta, je zelenina s řadou zdravotních benefitů. Jeho listy jsou velké a široké, podobné listům špenátu, a mohou být odstíny zelené nebo červené barvy. Mangold obsahuje vysoké množství vitamínů A a C, železa a hořčíku. Navíc obsahuje fytonutrienty, které pomáhají chránit buňky před poškozením a snižují riziko vzniku některých druhů rakoviny. Tato chutná a výživná zelenina se hodí do mnoha jídel, jako jsou saláty, polévky nebo smoothie.

Historie a původ mangoldu

Historie a původ mangoldu

Mangold, zelenina s velkými, širokými listy a tlustými cévními řapíky, má dlouhou historii a kořeny sahající až do starověkého Řecka. Původně se pěstoval pro své léčivé vlastnosti a teprve později byl odkryt jeho potenciál jako potravina.

Ve středověku se stal mangold populární zeleninou v Evropě, zejména ve Francii, Itálii a Švýcarsku. V 17. století byl introdukován do Anglie a postupně se rozšířil do celého světa.

Dnes je mangold oblíbenou zeleninou v různých kuchyních po celém světě díky svému nutričnímu obsahu a chuti. Je bohatý na vitaminy A, C a K, železo, vápník a další důležité minerály.

Zároveň je to jednoduchá rostlina na pěstování - ideálním místem jsou slunná zákoutí s dostatkem vlhkosti - což umožňuje každému domácímu zahrádkáři si užít čerstvé mangoldové listy kdykoliv bude chtít.

V současné době existují různé odrůdy mangoldu, které se liší převážně barvou listů - od zelených po červené nebo dokonce žluté. Bez ohledu na to má však mangold stále své místo jako jedna z nejzdravějších a nejchutnějších zelenin, kterou si můžete vychutnat!

Různé druhy mangoldu

Různé druhy mangoldu jsou oblíbenou zeleninou v mnoha kuchyních světa. Od tradičního švýcarského mangoldu až po barevný sněhobílý mangold, nabízí tato zelenina mnoho možností pro vaření a přípravu chutných jídel. Dále se dozvíte více o nejpopulárnějších druzích mangoldu a jak je vhodné použít v kuchyni.

Nutriční hodnota mangoldu

Mangold je skvělá zelenina plná živin a vitamínů. Podívejme se podrobněji na její nutriční hodnoty.

Pěstování mangoldu

Pěstování mangoldu není náročné a může se stát skvělým zdrojem vitamínů a minerálů pro vaši stravu. Následující tipy vám pomohou při pěstování této chutné zeleniny: vybírejte slunné místo s dobrou drenáží, pravidelně zalévejte, ale nepřelévejte, a sledujte růst rostlin, abyste mohli časem sklízet nejen listy, ale i řapíky. S mangoldem se dají připravit skvělé saláty a přísady do jídel, takže neváhejte a vyzkoušejte si ho na své zahrádce!

Použití mangoldu v kuchyni

Mangold, také známý jako řepík švýcarský, je velmi oblíbenou zeleninou v kuchyni. Jeho listy jsou hladké a dužnaté s jemnou chutí, což umožňuje jeho použití ve mnoha druzích pokrmů. Použití mangoldu v kuchyni je velmi variabilní a rozmanité - může být připravován syrový nebo vařený, používán jako plnka do různých pokrmů nebo jako náhrada pro špenát ve slaných dezertech. V tomto článku si přečtete několik nápadů na to, jak můžete mangold použít ve svých oblíbených receptech a objevit při tom nové chuťové kombinace!

Recepty s mangoldem

Recepty s mangoldem jsou nejen chutné, ale také velmi zdravé! Tato zelenina obsahuje mnoho vitamínů a minerálů, které jsou pro tělo důležité. Pokud hledáte nové inspirace do kuchyně, vyzkoušejte některý z těchto receptů: Mangoldový salát s kořením, Mangoldový quiche s feta sýrem nebo Eintopf - tradiční německá polévka s mangoldem a bramborami. Ať už se rozhodnete pro kterýkoliv z těchto receptů, určitě si pochutnáte na této skvělé zelenině!

Zdravotní přínosy mangoldu

Zelenina mangold se může pyšnit mnoha zdravotními přínosy, které ji činí skvělou volbou pro každodenní stravování. Tento listový druh se vyznačuje vysokým obsahem vitamínů a minerálních látek, jako jsou vitaminy A, B6, C a K, železo, hořčík a vápník. Mangold má pozitivní vliv na trávící systém, podporuje zdravé kosti a svaly a působí jako antioxidant. Do svého jídelníčku tedy určitě zařaďte mangold a užijte si to nejlepší pro své tělo.

Možné rizika spojená s konzumací mangoldu

Možné rizika spojená s konzumací mangoldu

I když mangold nabízí mnoho zdravotních výhod, jako jsou antioxidanty a vitaminy, existují také určitá rizika spojená s jeho konzumací.

Jedním z nejvýraznějších rizik je přítomnost oxalátů, které mohou vést ke tvorbě ledvinových kamenů u lidí s určitým genetickým předispozicím. Oxaláty také mohou narušit absorpci vápníku, což může vést k osteoporóze.

Dalším možným rizikem je obsah nitrátů, které se v mangoldu často vyskytují. Tyto látky mohou být při velkém konzumu toxické a způsobovat problémy v zažívacím traktu.

Pokud máte podezření na alergii na řepu nebo špenát, měli byste konzumaci mangoldu omezit nebo se raději vyvarovat úplně, protože patří do stejné botanické rodiny.

Pamatujte si, že i když mangold přináší spoustu výhod pro zdraví, je důležité ho konzumovat s mírou. Pokud máte z jakéhokoliv důvodu obavy ohledně jeho konzumace, je nejlepší se nejprve poradit s lékařem nebo výživovým specialistou.

Mangold v gastronomických trendech

Mangold, často označovaný také jako špenátová řepa, je zelenina, která se v posledních letech stala populární součástí gastronomických trendů. Díky svému jemnému a sladkému chuti a vysoce nutriční hodnotě se mangold objevuje na talířích gurmánů po celém světě. V tomto článku se podíváme na to, jak Mangold obohacuje moderní kuchyni a proč by měl být součástí každého zdravého jídelníčku.

Závěr a doporučení pro konzumaci mangoldu.

Závěr a doporučení pro konzumaci mangoldu

Po prozkoumání všech výhod, které mangold nabízí, můžeme jednoznačně doporučit zařazení této zeleniny do vaší stravy.

Především je důležité upozornit na skvělý obsah živin, které mangold poskytuje. Jedná se především o vitamín C, vitamín K a hořčík. Tyto látky podporují imunitní systém, chrání kosti, svaly a nervovou soustavu.

Mangold také obsahuje antioxidanty a flavonoidy, které bojují proti volným radikálům a snižují riziko vzniku chronických nemocí jako jsou srdeční choroby či rakovina.

Abychom si co nejvíc užili benefitů mangoldu, je doporučeno tento listový zeleninový poklad konzumovat syrový nebo jako krátce vařenou přílohu. Pokud si chcete udržet co nejvíc účinných látek, nedoporučuje se převaření.

Vzhledem k nízké energetické hodnotě (cca 19 kcal/100g) je mangold vhodný i pro ty, kteří dbají na svou postavu.

Nenechte si ujít chuťovou i zdravotní lahůdku, zařaďte do svého jídelníčku mangold a těšte se z množství benefitů, které vám tento pokrm nabídne!

Publikováno: 01. 07. 2023

Kategorie: potraviny

Autor: Pavla Valová

Tagy: mangold | zelenina