Patizon: Zelenina, která vás okouzlí svou chutí i všestranností

Patizon je zeleninový druh, který patří mezi nejvíce podceňované plodiny v zemědělství. Jeho kulaté a válcovité tvary s hladkou nebo rýhovanou kůží jsou často zaměňovány s okurkami. Patizon se však může pochlubit specifickou chutí, která se pohybuje mezi okurkovou a dýňovou vůní. V tomto článku se podrobněji podíváme na pěstování patizonu, jeho nutriční hodnoty a zajímavé recepty na jeho přípravu.

Definice patizonu jako zeleniny

Patizon je druh zeleniny, která patří do čeledi tykvovitých. Jedná se o kulatý až oválný plod s tenkou slupkou, která může být zbarvena od světle zelené až po bílou. Patizon má jemnou chuť podobnou okurce a díky vysokému obsahu vody se řadí mezi tzv. vodnaté zeleniny.

V kuchyni je patizon ceněn pro svou univerzálnost a snadnou připravitelnost. Lze ho krájet na plátky a použít jako surovou přílohu ke grilovanému masu nebo salátům, ale také ho lze smažit nebo péct v troubě jako přílohu k hlavním jídlům. V poslední době se stává oblíbeným i mezi vegetariány, protože díky své nízké energetické hodnotě (pouhých 15 kalorií na 100 gramů) patří mezi vhodné potraviny pro redukci hmotnosti.

Celkově lze tedy patizona považovat za velmi zdravou a chutnou zeleninu, která by neměla chybět na talíři žádného milovníka dobrého jídla.

Historie a původ patizonu

Patizon, také nazývaný jako "bílá tykev", patří do čeledi lilkovitých rostlin a je považován za jednu z nejstarších kulturních zelenin. Jeho původ se nachází v oblasti Střední Ameriky a Mexika, kde bylo tuto rostlinu domestikována již před více než 7 000 lety. V průběhu času se patizon rozšířil po celém světě a stal se oblíbenou zeleninou v mnoha gastronomických kulturách.

Historie patizonu sahá až do období starověkého Mexika, kde byla tato rostlina uctívána jako posvátný symbol plodnosti a prosperity. Mayové i Aztékové ji používali jak v potravinách tak při náboženských obřadech. Patizon si získal popularitu také ve Španělsku, kam ho později conquistadoři přivezli spolu s dalšími americkými rostlinami.

Dnes se patizon pěstuje téměř po celém světě a existuje mnoho druhů této zeleniny, od drobných kulatých plodů po velké válcovité odrůdy. Patizon je ceněn pro svou chutnou, sladkou dužinu, kterou lze upotřebit jak k přípravě sladkých, tak i slaných jídel. Je to výborná zelenina pro ty, kteří chtějí obohatit svůj jídelníček o nízkoenergetickou potravinu bohatou na vlákninu, vitaminy a minerály.

Fyzické vlastnosti a vzhled patizonu

Patizon, známý také jako letní dýně či courgette, patří mezi oblíbenou zeleninu zejména v letním období. Jedná se o rostlinu s velkými listy a plody různých tvarů a velikostí. Fyzické vlastnosti patizonu se liší podle odrůdy a stupně zralosti. Typický patizon má lesklou hladkou slupku, která může být žlutá, zelená a v některých případech i pruhovaná. Plod je válcovitý, kuželovitý nebo kulatý tvar s množstvím měkkých semínek uvnitř. Patizony mají jemnou vláknitou dužinu a chutné maso, které lze upravit na různé způsoby - vařením, dusením nebo grilováním. Celkově jsou patizony pestré na pohled i na chuť a jsou skvělým doplňkem do každodenní kuchyně.

Nutriční hodnota patizonu

Patizon je zelenina, která obsahuje množství živin a vitamínů. Jedná se o nízkokalorickou zeleninu s vysokým obsahem vlákniny a několika minerálů, jako jsou draslík, hořčík a vápník. Dále patizon obsahuje vitamíny A, C a E a řadu antioxidantů, což ho činí vhodným pro podporu imunitního systému a ochranu před volnými radikály. Nutriční hodnota patizonu také pomáhá udržovat zdravou hladinu cholesterolu v krvi. Patizon lze konzumovat syrový nebo tepelně upravený ve formě polévky, pečeného nebo dušeného pokrmu.

Pěstování a sklizeň patizonu

Pěstování a sklizeň patizonu je velmi zajímavou a významnou oblastí pro zahradníky a farmáře. Patizon, známý také jako bílá tykva, se řadí mezi nejstarší plodiny v historii zemědělství. Pěstuje se především pro své lahodné dužniny, které jsou oblíbené v mnoha kuchyních po celém světě.

Pro pěstování patizonu je důležité vybrat vhodné stanoviště. Rostlina preferuje slunce a teplé podnebí s dobrou vzdušnou vlhkostí. Půda by měla být propustná a dobře odvodněná. Patizon se nejčastěji pěstuje ze semen, která se předem namočí do vody na několik hodin.

Sklizeň patizonu by měla probíhat v závislosti na druhu rostliny. Pro bílé patizony je ideální sklizeň ve stadiu, kdy jsou malé a mají průměr okolo 5-8 cm. Zralost rostliny poznáme podle barvy slupky - ta by měla být čistá a hladká bez jakékoli deformace.

Po úspěšné sklizni lze patizony skladovat několik týdnů na chladném a suchém místě. Patizon je vynikající jako přísada do salátů nebo jako samostatné jídlo po upečení nebo osmažení.

Pěstování a sklizeň patizonu je proto velmi zajímavé téma pro každého milovníka zahrádkářství či farmáře, kteří si chtějí vychutnat výbornou a zdravou zeleninu.

Různé druhy patizonu

Patizon je zelenina, která má mnoho různých druhů a odrůd. Nejznámější jsou bílý patizon, žlutý patizon a dýňovitý patizon. Bílý patizon má kulatý tvar a bílé zbarvení s jemnou kůží. Žlutý patizon naopak obsahuje více karotenoidů a má citlivější dužninu. Dýňovitý patizon pak vypadá spíše jako malá dýně, oválného tvaru a oranžové barvy. Vedle těchto hlavních druhů existuje také množství dalších odrůd, které se liší velikostí, tvarem či chuťovými vlastnostmi. Patizon je skvělou zeleninou pro přídavek do salátů nebo jako přísada do různých pokrmů.

Kulinářské využití patizonu

Patizon, také nazývaný jako letní dýně, je oblíbenou zeleninou v mnoha kuchyních po celém světě. Jeho velikost a tvar připomíná okurku nebo squash, ale jeho chuť je mnohem jemnější a delikátnější. Kulinářsky se patizon často používá ke smažení, pečení nebo vaření na páře a dodává jídlu svou charakteristickou chuť. Tenké plátky patizonu jsou také vynikající pro saláty nebo jako surovina do polévek. V některých kuchyních se patizon dokonce používá i jako náhrada těsta v lasagni či jako ingredience do omáček. Patizon je skutečnou lahůdkou pro milovníky zdravého stravování a fanoušky různorodých pokrmů.

Recepty s patizonem

Patizon, nebo také tykev obecná, je vynikající zelenina, kterou lze použít pro mnoho receptů. Pokud máte rádi lehčí jídla, můžete si například připravit patizonový salát s rajčaty a řeřichou. Pro milovníky těstovin pak existuje skvělý recept na patizonové lasagne s boloňskou omáčkou. Nemusíte se ale omezovat pouze na hlavním chody - patizon se skvěle hodí i do sladkých dezertů. Například můžete vyzkoušet ovocný zákusek s patizonem a jablky.

Jedním ze skvělých benefitu této zeleniny je, že je velmi všestranná a dá se použít do různých druhů jídel. Takže pokud hledáte něco nového, určitě neváhejte experimentovat s patizonem!

Zdravotní benefity patizonu

Patizon, též známý jako bílá dýně, je skvělou volbou pro všechny, kteří chtějí posilnit zdraví svého těla. Tato zelenina obsahuje množství živin a látek, které podporují imunitní systém a pomáhají udržovat správnou funkci organismu. Mezi nejvýznamnější zdravotní benefity patizonu patří jeho vysoký obsah vlákniny, která působí pozitivně na trávicí systém a snižuje riziko vzniku některých onemocnění. Dále obsahuje vitamín C, který podporuje imunitní systém a napomáhá k regeneraci tkání. Patizon také disponuje minerály jako jsou draslík, hořčík a fosfor, což pomáhá udržovat rovnováhu elektrolytů v těle. Krom toho se traduje, že patizon má močopudné účinky a napomáhá detoxikaci organismu. Vzhledem k tomu, jak prospěšný patizon může být pro naše tělo, stojí za to zařadit ho do jídelníčku pravidelně.

Ekologické a udržitelné vlastnosti patizonu

Patizon je zelenina, která se v poslední době stává stále populárnější díky svým ekologickým a udržitelným vlastnostem. Patizony jsou totiž poměrně nenáročné na pěstování a spotřebují minimální množství vody a hnojiv, což je velké plus pro životní prostředí. Navíc jsou patizony bohaté na vitaminy a minerální látky, takže jsou skvělou volbou pro zdravou stravu. Pro ty, kteří chtějí snížit svůj ekologický otisk, je patizon ideálním doplňkem do jídla.

Závěrem lze konstatovat, že patizon je méně známou, avšak velmi chutnou a zdravou zeleninou. Díky svému nízkému obsahu kalorií a vysokému obsahu vitamínů a minerálů se jedná o ideální potravinu pro ty, kteří dbají na své zdraví i vzhled. Navíc lze patizon využít v mnoha receptech a jeho chuť i vzhled dodají jídlo neotřelý a zajímavý prvek. Pokud tedy ještě nemáte patizon zařazen do svého jídelníčku, rozhodně byste ho měli ochutnat!

Publikováno: 03. 08. 2023

Kategorie: potraviny

Autor: Pavla Valová

Tagy: patizon | zelenina