Rozmanitost kávových druhů: Objevte nové chuťové zážitky

Druhy Kávy

Úvod:

Káva je jedním z nejoblíbenějších nápojů po celém světě a existuje mnoho druhů kávových zrn, které se používají k přípravě různých druhů tohoto lahodného nápoje. Každý druh kávy má svou specifickou chuť, vůni a intenzitu a nabízí tak jedinečný zážitek pro každého milovníka kávy. V tomto článku se podíváme na nejpopulárnější druhy kávy, aby vám pomohli najít ten správný druh pro váš vkus.

Arabika

Arabika: nejrozšířenější druh kávy na světě

Arabika je nejvíce rozšířeným druhem kávy na světě a tvoří zhruba 60% celkové produkce. Pramení ze semen Coffea arabica, které se pěstují především v tropických oblastech Jižní Ameriky, Afriky a Asie.

Charakteristickou vlastností Arabiky je vysoké množství aromatických složek, což dává této kávě jemnou chuť a lahodný aroma. Je také relativně nízká na kofeinový obsah, což ji činí oblíbenou i u těch, kteří preferují mírnou stimulaci.

Arabika se dle původu a charakteristiky rozděluje na mnoho poddruhů a variety. Mezi nejznámější patří např. Brazil Santos, Kolumbie Excelso nebo Etiopie Yirgacheffe. Každý z nich má specifické aroma a chuťové nuance.

Pokud hledáte vyváženou a jemnou chuť, s lahodným aroma a nižším obsahem kofeinu, určitě si vyzkoušejte Arabiku.

Robusta

Robusta je jedním z druhů kávy, který se liší od svého období Arabiky. Robusta má větší obsah kofeinu než Arabika a je známá svou silnou chutí a výrazným aroma. Tento druh kávy se pěstuje zejména v tropických oblastech Asie a Afriky a je často používán jako základ pro espresso kvůli svému sytému a hořkému charakteru. Pokud hledáte intenzivní chuť a silné aroma, rozhodně byste měli ochutnat Robustu.

Liberika

Liberika - neobvyklá a poměrně neznámá kávová odrůda

Pokud jste milovníkem kávy, určitě jste už slyšeli o mnoha druzích kávy, jako je arabika či robusta. Ale co o liberice? Tato neobvyklá a málo známá kávová odrůda se pěstuje především v Africe a Asii a její chuť se liší od běžných druhů.

Liberika má charakteristickou silnou chuť s výrazným tónem dubu nebo dřeva. Může se také pyšnit nízkou kyselostí, což ji odlišuje od jiných druhů kávy. Ačkoliv si ji mnoho lidí nemusí připadat být ideální pro každodenní pití, určitě stojí za to ji vyzkoušet a objevit nové chutě v rámci své oblíbené nápoje.

Excelsa

Excelsa je jednou z méně známých odrůd kávy, která však stojí za ochutnání. Pochází ze střední Afriky a má nezaměnitelnou chuť s lehce ovocnými tóny a nasládlým aroma. Vyberte si Excelsu a dopřejte si unikátní zážitek při pití kávy.

Káva z Bali

Káva z Bali je neuvěřitelně aromatická a chutná, s jemným nádechem exotických koření. Je to jeden z mnoha druhů kávy, které si můžete vychutnat po celém světě. Každý druh kávy má své specifické aroma a chuťové vlastnosti, a právě díky tomu je pro milovníky kávy tak zajímavé experimentovat s různými druhy. Zkuste tedy určitě i kávu z Bali a zkuste objevit novou oblíbenou chuť!

Káva z Kolumbie

Káva z Kolumbie je jedním z nejznámějších druhů kávy na světě. Tento typ kávy má charakteristickou chuť s výraznými notami ovoce a čokolády. Kolumbie produkuje mnoho různých odrůd kávy, přičemž každá odrůda se liší jak chutí, tak i původem. Káva z Kolumbie je takovým pokladem, který si zaslouží být ochutnán a prozkoumán každým kavovým nadšencem.

Káva z Etiopie

Káva z Etiopie - poznávejte chuťové nuance jedinečného původu

Etiopie je známá tím, že je domovem některých z nejlepších káv na světě. Káva roste v etiopských horách vysoko nad mořem a díky tomu má specifickou chuťovou charakteristiku. Káva z Etiopie má často subtilní chuťové nuance, které jí dodávají osobitost a kvalitu.

Existují různé druhy kávy z Etiopie, jako například Harrar, Yirgacheffe nebo Sidamo. Každý druh má svou vlastní charakteristiku a chuťový profil. Harrar je znám pro svou kořenitou chuť s lehkým nádechem bobulovitého ovoce, zatímco Yirgacheffe má jasnou a ovocnou chuť s podtóny citrusů a kakaa. Sidamo se vyznačuje plnějším tělem s tóny čokolády a borůvek.

Zažijte jedinečné chutě kávy z Etiopie a objevte nové rozměry své oblíbené nápoje.

Káva z Jamajky

Vítejte u textu o druzích kávy, tentokrát se zaměříme na kávu z Jamajky. Tato karibská země je známá svými vynikajícími kávovými boby, které jsou považovány za jedny z nejlepších na světě. Jamaická káva je charakteristická pro svůj lehký a jemný aroma s nádechem koření a citrusu. Mezi nejoblíbenější druhy patří Blue Mountain, který je považován za královnu jamajské kávy a má velmi jemnou chuť s tóny čokolády a květin. Další oblíbenou variantou je Jablko (Apple), které se vyznačuje silnou ovocnou příchutí s nádechem koření. Pokud hledáte unikátní chuťové zážitky, určitě byste neměli minout jamajské druhy kávy!

Káva z Keni

Kenya je jednou z nejvýznamnějších zemí, kde se pěstuje káva. Káva z Keni je známá svou vynikající chutí a vůní. Mnoho lidí si oblíbilo tuto kávu kvůli její intenzivní chuťové paletě, která obsahuje jemné ovocné tóny a mírnou kyselost. Pokud hledáte nový druh kávy, měli byste určitě ochutnat i tu z Keni!

Závěr: Už jste ochutnali všechny druhy kávy? Nyní víte, že existuje mnoho různých způsobů přípravy kávy, každý s jiným charakterem a chutí. Takže si nechte rozmanitost těchto nápojů pochutnat a objevujte nové oblíbené zdroje svého kofeinového štěstí!

Publikováno: 10. 05. 2023

Kategorie: potraviny

Autor: Tereza Opletalová

Tagy: druhy kávy | různé druhy kávy