Třezalka: Bylina s překvapivými účinky

Třezalka

Třezalka: popis a vzhled

Třezalka, tahle úžasná bylinka, co ji můžete potkat skoro všude kolem nás, vyroste klidně do metru. Poznáte ji hlavně podle těch nádherných žlutých kvítků s pěti lístky, které se na ní objevují od června až do září. Když se podíváte na její lístky proti světlu, uvidíte v nich malé průsvitné tečky - to jsou vlastně žlázky plné silic a pryskyřic. Není divu, že si třezalka vysloužila pověst přírodního antidepresiva a používá se při léčbě úzkostí.

V přírodě ale nenarazíte jen na jeden druh třezalky. Třeba taková třezalka rozprostřená se pyšní zlatožlutými květy, a její sestřenice, třezalka bobulovitá, kvete žlutozeleně a má zajímavé plody - bobule, které postupně mění barvu ze zelené přes červenou až na černou.

Pokud si chcete nasbírat třezalku na čaj nebo tinkturu, sbírejte jen tu tečkovanou, a to když kvete. Jen pozor - některým lidem může způsobit přecitlivělost na sluníčko, takže opatrně s ní.

Rozšíření a stanoviště třezalky

Mezi třezalkami má své místo nejen ta známější, žlutě kvetoucí tečkovaná, ale taky její skromnější sestra - třezalka bílá. Zatímco tu žlutou potkáte běžně na prosluněných místech, u cest a na loukách, její bíle kvetoucí příbuzná si libuje ve stínu a vlhku. Nejčastěji ji objevíte v podmáčených lesích, podél potůčků nebo na mokřadních loukách. I když obě tyto bylinky můžeme najít napříč Evropou i Asií, bílá třezalka je mnohem vzácnější a v řadě míst ji chrání zákon jako ohroženou rostlinu.

Třezalka, květina bělostných lístků, je jako záblesk světla v šeru lesa. Její krása je tichá a nenápadná, ale o to více podmanivá.

Anežka Svobodová

Léčivé účinky třezalky

Třezalka tečkovaná, lidově známá jako svatojánská bylinka, patří mezi naše nejoblíbenější léčivky se zářivě žlutými kvítky. Její méně známá příbuzná, třezalka bělokvětá, se pyšní bělostnými květy a nabízí podobné, byť jemnější, léčebné vlastnosti. V obou bylinách najdeme účinnou látku hypericin, která podle výzkumů dokáže zmírnit lehčí formy deprese. Svatojánská bylinka se odedávna využívá při potížích s úzkostmi, nespavostí a přehnanou nervozitou. Než ale začnete třezalku užívat, nezapomeňte se poradit se svým lékařem - může totiž vstupovat do reakce s některými léky.

Použití třezalky v lidovém léčitelství

Třezalka je úžasná bylinka, kterou všichni známe díky jejím zářivě žlutým květům. Málokdo ale ví, že má i méně nápadnou sestřičku - třezalku bílou. Ta se pyšní drobnými bílými kvítky, ale v bylinkářství se s ní moc často nesetkáme. Zatímco žlutá třezalka je oblíbená hlavně na zlepšení nálady a zklidnění nervů, s tou bílou to je jinak. Babičky ji většinou nedoporučovaly pít ani používat vnitřně. Občas se sice říká, že by mohla pomáhat na rány nebo spáleniny, když se přiloží zvenčí, ale to nikdo pořádně nezkoumal. Je fakt důležité si dát pozor - i když jsou bylinky přírodní, neznamená to, že jsou vždycky bezpečné. Než začnete nějakou používat na léčení, radši se poraďte s doktorem nebo v lékárně.

Třezalkový olej a jeho využití

Když se řekne třezalka, většina z nás si vybaví její typicky červený olejový výtažek. Tenhle zázračný olej se dělá z květů třezalky tečkované, což je taková nenápadná bylinka se žlutými kvítky. Naši předkové ji odjakživa používali jako lék na všechno možné. Aby se z ní získal ten správný olej, nasbírané květy se namočí do dobrého oleje - třeba olivového nebo slunečnicového. Pak se musí počkat pár týdnů, než květy pustí do oleje všechny ty dobré látky a olej získá tu krásnou červenou barvu. Co se týče péče o kůži, třezalkový olej je prostě k nezaplacení. Skvěle hojí, pomáhá při zánětech a je super na všelijaké škrábance, spáleniny nebo štípance od komárů. Když vás něco svědí nebo máte podrážděnou kůži, třezalkový olej to spraví. A to není všechno - dokáže i báječně uklidnit. Už jen ta příjemná vůně a hřejivá barva vám zlepší náladu. Proto ho lidi tak rádi používají na masáže - uvolní ztuhlé svaly a pomůže i s nespavostí.

Vlastnost Třezalka tečkovaná (Hypericum perforatum)
Barva květů Žlutá
Léčivé účinky Ano (antidepresivní, protizánětlivé)

Kontraindikace a nežádoucí účinky

Třezalka - ta žlutě kvetoucí bylinka, co ji každý zná - je sice skvělá na lepší náladu a když se necítíme ve své kůži, ale není to tak jednoduchý, jak by se mohlo zdát. I když je to přírodní lék, může dělat neplechu s jinými léky. Hlavně si dejte pozor, když berete antikoncepci, léky na srdíčko nebo antidepresiva - třezalka totiž může oslabit jejich účinek. Proto než si začnete třezalku dávat, radši se poraďte s doktorem. A když už jsme u těch bylin, tak bacha na ty s bílými květy. I když vypadají nevinně, některé můžou být pěkně zákeřné. Vezměte si třeba takovou konvalinku - krásně voní, má roztomilé bílé zvonečky, ale je jedovatá jak prase. Prostě než začnete experimentovat s jakoukoli bylinkou, ať už má květy žluté nebo bílé, radši si to nejdřív ověřte u někoho, kdo tomu rozumí. Lepší je být opatrný, než pak litovat.

Pěstování třezalky na zahradě

Když se řekne třezalka, většina z nás si vybaví ty známé zlatožluté kvítky. Ale věděli jste, že existuje i její méně známá sestřička s bělostnými květy? Jde o třezalku kalíškatou, která dokáže v zahradě vytvořit úchvatné bílé koberce. Od začátku léta až do konce prázdnin se na ní objevují nádherné čisté květy, které přímo září. Tahle nenáročná kráska si libuje na slunci nebo v lehkém polostínu a nejlépe se jí daří v půdě, která dobře propouští vodu. Nemusíte se o ni extra starat a málokdy ji něco trápí. Je to skutečný pomocník do zahrady - kam ji vysadíte, tam už nebude prostor pro plevel. Skvěle se vyjímá třeba na svazích nebo mezi kameny ve skalce.

Publikováno: 12. 03. 2025

Kategorie: zahrada