Wasabi: Tajemství ostrého koření, které okoření každé jídlo

Wasabi

Co je to wasabi?

Wasabi je koření pocházející z Japonska, které se často používá v japonské kuchyni. Je to svěže pálivá pasta, která se vyrábí zejména z kořene wasabi, ale také z dalších přísad jako jsou hořčice a barvivo. Wasabi se obvykle podává k suši a sashimi jako dip nebo se mísí s sójovou omáčkou. Protože je wasabi velmi silný, je důležité ho používat opatrně a s mírou.

Historie wasabi v japonské kuchyni

Historie wasabi v japonské kuchyni sahá až do období Nary a Heian, tedy asi 700 let zpět. Wasabi se v té době považoval za léčivou bylinu s protizánětlivými účinky, která se používala především k léčení ran a bolestí hlavy. Postupem času se wasabi začal používat také jako koření k dochucování sushi, sashimi a dalších pokrmů. Dnes je wasabi důležitou součástí japonské kuchyně a patří mezi nejznámější japonská koření po sóji, zázvoru a mirinu.

Pěstování a zpracování wasabi

Wasabi je koření, které se velmi často používá v japonské kuchyni. Přestože se Wasabi nazývá "japonským hořčičným kořením", ve skutečnosti obsahuje sliznice dráždivou látku a pálí jako chilli papričky. Pěstování wasabi v Japonsku je náročné a časově náročné, neboť vyžaduje ideální prostředí - chladné a čisté horské řeky a údolí s dostatečným přísunem vlhkosti.

Zpracování wasabi je také velmi důležité. Tradice japonských čajoven uvádí, že by měl být wasabi servírován na speciálním kamenném mušli s různými stupni hrubosti hnětením, aby zůstal zachován jeho jedinečný zelený odstín a charakteristická chuť.

Pokud navštívíte Japonsko, určitě byste měli ochutnat autentickou wasabi pastu a vyzkoušet si sami její chuťové kvality!

Jak používat wasabi v kuchyni?

Pokud máte rádi ostřejší chuťové zážitky, možná už jste slyšeli o wasabi. Toto koření, které se často podává s sushi, je známé svou intenzivní pálivostí a ostrou chutí. Pokud se rozhodnete wasabi vyzkoušet doma, může být užitečné mít na paměti několik tipů pro jeho správné použití v kuchyni.

Prvním krokem je získat kvalitní wasabi pastu. Nejlepší jsou ty pasty, které byly vyrobeny z opravdových listů wasabi rostliny (Wasabia japonica), ale tyto jsou poměrně vzácné a drahé. Většina wasabi past na trhu obsahuje směs hořčice, zeleného barviva a částic ze sušených kořenů horčice.

Když máte správný druh pasty, můžete začít experimentovat s různými způsoby jejího použití. Tradičně se wasabi podává s rybami nebo mořskými plody jako sushi nebo sashimi - malými kousky syrových ryb na rýžovém koláči. Pro tyto účely stačí malinko pasty rozpustit ve studené vodě a pak ji aplikovat na rybu. Můžete také wasabi smíchat s sójovou omáčkou k namáčení sushi.

Wasabi může být však také použit jako koření do různých pokrmů. Přidává se například do marinád, omáček nebo salátových dresinků. Vzhledem k tomu, že je velmi pálivý, musíte při jeho použití být opatrní a nepřidávat ho příliš moc. Je lepší začít s malým množstvím a postupně zvyšovat dle chuti.

Některé recepty požadují čerstvý wasabi kořen, ten však bývá velmi vzácný a těžko se získává mimo Japonsko. Pokud byste chtěli kořen použít, museli byste si ho pravděpodobně objednat online nebo hledat specializované obchody.

Celkově vzato, wasabi je skvělým doplňkem pro milovníky pikantních jídel a fanoušky japonské kuchyně. Doufám, že vám tyto tipy pomohly lépe pochopit, jak využít toto exotické koření při přípravě vašich oblíbených pokrmů.

Zdravotní benefity wasabi

Zdravotní benefity wasabi

Wasabi, to ostré a aromatické koření, není jen oblíbeným doplňkem k sushi. Má také mnoho zdravotních prospěchů, které by vás mohly překvapit. Tento zelený kořen obsahuje silné protizánětlivé látky, které mohou pomoci snížit riziko srdečních chorob a rakoviny. Wasabi také podporuje trávení a mírní bolesti hlavy. A to vše s nízkým obsahem kalorií! Přidejte tedy wasabi do svých jídel nejen kvůli jeho vynikající chuti, ale také kvůli zdravotním benefitům.

Wasabi vs. hořčice: co je lepší?

Wasabi a hořčice jsou dvě z popularních koření, které se používají v japonské kuchyni a na celém světě. Oba mají ostrou chuť, ale jaké jsou hlavní rozdíly mezi těmito dvěma kořeními? Je jedno lepší než druhé?

Wasabi pochází ze stonků rostliny wasabi japonica a má intenzivní ostrou chuť s mírnou sladkostí. Na druhé straně je hořčice vyrobena z nasekaných osemenlých rostliny hořčice a jejich přísadami, jako je ocet a sůl. Hořčice má také ostrou chuť, ale méně intenzivní než wasabi.

Jedním z hlavních rozdílů mezi Wasabi a hořčicí je cena. Pravý wasabi je velmi vzácný a drahý, což vede k tomu, že v restauracích se často podává směs horčice, octa a potravinových barviv jako "wasabi". Zatímco hořčici lze najít snadno v supermarketech za velmi přijatelné ceny.

Co se týče zdravotních benefitů, oba druhy koření obsahují antioxidanty a antibakteriální složky. Wasabi obsahuje také fytoncidy, které pomáhají bojovat proti infekcím, zatímco hořčice obsahuje curcumin, což je antioxidant s protizánětlivými účinky.

Takže, wasabi vs. hořčice: co je lepší? Je to otázka osobní preference a daných potřeb. Pokud hledáte silnou ostrou chuť, může být wasabi tou pravou volbou. Pokud hledáte však dostupnost a cenovou příznivost, doporučuje se zvolit hořčici.

Kde koupit kvalitní wasabi?

Pokud hledáte skutečně kvalitní a autentický wasabi, doporučuje se vyhledat specializované obchody s japonskou kuchyní. V Praze například najdete výbornou nabídku v obchodě Sakura Market nebo v restauraci Šógun. Pokud ale raději nakupujete online, nabízí se možnost objednat si čerstvý wasabi přímo z Japonska na webu Wasabi Direct. V každém případě je důležité si ověřit kvalitu a původ produktu, aby vaše chuťové buňky byly skutečně nadšené!

Recepty s použitím wasabi

Recepty s použitím wasabi

Wasabi patří mezi oblíbená koření zejména v japonské kuchyni. Jeho ostrá chuť je ideální pro dochucení sushi, ale skvělým způsobem se hodí i k různým masovým a rybím pokrmům. Pokud hledáte inspiraci na nové recepty s použitím wasabi, máme pro vás pár zajímavých nápadů.

1) Wasabi mazání: Stačí smíchat změklé máslo nebo sýr s trochou wasabi pasty a tuto směs použít jako pomazánku na pečivo nebo tousty.

2) Wasabi hummus: Tento oblíbený dip zblízka poznáte díky zelené barvě, kterou získává od wasabi pasty. Vyzkoušejte přidat klasický hummus o něco pikantnější verzi.

3) Wasabi marinovaný losos: Kousky čerstvého lososa namočte do směsi sojové omáčky, cukru, octa a hlavně - wasabi pasty. Nechte marinovat alespoň jednu hodinu a potom upečte v troubě nebo na grilu.

4) Wasabi syrové krevety: Syrové krevety osolte a opepřete. Potom je namočte do směsi sojové omáčky, rýžového octa a wasabi pasty. Nechte odležet v chladu a podávejte s citronem.

S wasabi pastou se hrajte a experimentujte. Určitě najdete mnoho dalších skvělých receptů, které si oblíbíte!

Závěr: Wasabi - koření s výraznou chutí a mnoha využitími v kuchyni.

Wasabi je koření, které se vyznačuje velmi výraznou chutí a má mnoho využití v kuchyni. Jeho tradiční použití spočívá v podávání sushi a sashimi, kde slouží jako dochucovadlo a také pomáhá eliminovat zápach ryb. V posledních letech se ale stává stále populárnějším i v jiných kulinářských oblastech, například při vaření mas nebo zeleniny.

Zajímavostí je, že pravý wasabi (Eutrema japonicum) není snadné získat, protože roste pouze na určitých místech v Japonsku. Většina "wasabi" koření dostupného na trhu totiž ve skutečnosti obsahuje hlavně hořčici a barviva. Nicméně i tyto produkty mají své nezastupitelné místo na trhu a najdou si své fanoušky.

V každém případě je wasabi silným kořením, které by mělo být dávkováno s rozvahou a patřičnou opatrností. Pamatujte si tedy: Méně může být někdy více!

Publikováno: 11. 05. 2023

Kategorie: potraviny

Autor: Pavla Valová

Tagy: wasabi | koření