Neonka obecná: Fascinující ryba plná barev

Neonka Obecná

Neonka obecná je malá, avšak výrazná ryba, která se stala oblíbenou mezi akvaristy a milovníky ryb. Tato atraktivní ryba má světle modré zbarvení s červeným břichem a bílými boky. Její krásné zbarvení ji odlišuje od ostatních druhů a činí z ní skvělého společníka pro jiné druhy ryb v akváriu. Neonka obecná pochází z Jižní Ameriky a její chov v akváriu vyžaduje specifickou péči a podmínky, protože je poměrně citlivou rybou. V tomto článku se budeme podrobněji zabývat touto fascinující rybou, jejím původem, životem v přírodě i v akváriu a péči o ni.

Popis neonky obecné

Neonka obecná (lat. Paracheirodon innesi) je drobná sladkovodní rybka pocházející ze Jižní Ameriky, konkrétně z povodí řeky Amazonky. Její tělo je protáhlé a bočně zploštělé, dorůstá délky až 4 cm a váhy 1 gramu. Charakteristickým znakem této ryby jsou jasné modré či tyrkysové pruhy, které se táhnou od hlavy až ke kříži. Tyto pruhy však nevytvářejí spojitou linku, ale jsou přerušované bílým pásem mezi nimi. Kromě toho má neonka obecná také červenou linii podél spodní části těla.

Tato ryba patří mezi oblíbené druhy akvarijních ryb díky svému velmi krásnému zbarvení a klidné povaze. Neonky obecné jsou stádním druhem, proto je vhodné chovat je ve skupinách minimálně pěti jedinců. Kvůli malým rozměrům by mohly být kořistí pro jiné větší ryby, proto by měly být chovány s menšími druhy jako jsou např. gupky nebo šplhouni.

Vzhledem k tomu, že neonky obecné jsou drobné rybky a mají poměrně malou ústní dutinu, je vhodné krmivo dávkovat v menších porcích. Preferují hlavně živé krmivo, jako jsou např. buchanky nebo artemie, ale přijímají i sušené krmivo. Kromě toho je důležité dbát na pravidelnou výměnu vody a udržování čistoty akvária.

Výskyt neonky obecné

Výskyt neonky obecné je poměrně častý ve sladkovodních tocích v Jižní Americe, konkrétně v povodí řeky Amazonek. Neonka obecná patří mezi malé ryby a její celková délka se pohybuje okolo 2-4 centimetrů. Co dělá tuto rybu tak zajímavou, jsou její jasně zbarvená těla s neonovými pruhy. Tato vlastnost neonky obecné se stala oblíbenou mezi akvaristy po celém světě a mnoho lidí si ji chová ve svých akváriích jako dekorativní rybu. Přestože je neonka obecná běžnou kořistí pro mnoho druhů ryb a ptáků, populace této ryby zatím nejsou ohroženy a nadále prosperují v přirozeném prostředí Jižní Ameriky.

Potrava neonky obecné

Potrava neonky obecné se skládá z různých druhů drobných korýšů, planktonu a malých ryb. Tato dravá ryba preferuje živiny bohaté vodní prostředí s dostatkem úkrytů, kde může lovit a být chráněna před predátory. Neonka obecná je aktivní převážně v noci a její potravní návyky jsou klíčové pro udržení ekologické rovnováhy v akvatickém prostředí. Vzhledem k jejím požadavkům na životní prostředí a potravu, je důležité zachovat kvalitu vody, aby byla tato druh ohrožený ryb udržitelně chráněna a mohla i nadále plnit svou ekologickou roli v řekách a jezerech.

Chov neonky obecné v akváriu

Chov neonky obecné v akváriu je relativně snadný a mnoho akvaristů si tuto rybu oblíbilo pro její nádherné zbarvení. Pro optimální podmínky je důležité mít alespoň 80litrové akvárium s dobrou filtrací a teplotou vody mezi 22-27°C. Neonky se velmi dobře snášejí s jinými druhy ryb, ale je důležité dbát na to, aby se nekřížily s příliš velkými rybami, které by mohly neonky poškozovat. Vzhledem k tomu, že se jedná o hejnovou rybu, doporučuje se chovat ji minimálně po skupinách po sedmi kusech. Krmivo by mělo být pestře složené z drobných granulí, živých a zmrazených potravin jako jsou plankton nebo drobné larvy. Pokud jsou ryby dostatečně spokojené s podmínkami v akváriu, mohou žít až pět let.

Rozmnožování neonky obecné

Rozmnožování neonky obecné je proces, který probíhá v přirozeném prostředí řek a potoků v Jižní Americe. Tento druh ryby se rozmnožuje převážně během deštivých sezón, kdy do řek proudí dostatečné množství vody a další živné látky. Samice této ryby klade velké množství vajec do substrátu na dně řeky, které jsou poté oplodněny samečkem. Vajíčka se inkubují po dobu 24 až 36 hodin, dokud se nevylíhnou larvy, které následně plavou volně po řece. Rozmnožování neonky obecné je značně citlivý proces, který může být silně ovlivněn faktory jako jsou změny kvality vody a ztráta biotopu důsledkem lidských aktivit.

Zajímavosti o neonce obecné

Neonka obecná je drobná, avšak atraktivní sladkovodní ryba, která se často chová v akváriích jako dekorace. Tento druh má zvláštní schopnost fluorescence, což znamená, že může svítit v těch nejrůznějších barvách. Tato fluorescenční vlastnost byla objevena až na konci 20. století a od té doby se stala zajímavým předmětem studií pro vědce.

Neonky obecné jsou také známé svým sociálním chováním. Často žijí ve velkých skupinách a sdílejí si úkoly jako například hledání potravy nebo boj proti predátorům. Kromě toho jsou tyto ryby velmi citlivé na změny v prostředí, jako například teplotu nebo kyselost vody.

Další zajímavostí o neonkách obecných je fakt, že jsou to ryby noci. To znamená, že tráví den spánkem a aktivují se až s nástupem setmění. V té době začnou lovit potravu a ukazovat svoji fluorescenční schopnost.

Celkově lze říct, že neonka obecná je fascinující druh ryby s mnoha zajímavými rysy a schopnostmi.

Závěrem lze konstatovat, že neonka obecná patří mezi nejpopulárnější akvarijní ryby. Její krásné zbarvení a nenáročnost na chov přispívají k tomu, že se stala oblíbenou vybírkou zejména pro začínající akvaristy. Nicméně, je důležité si uvědomit, že i přestože jde o nenáročnou rybu, vyžaduje určitou péči a vhodný prostor pro život. S jejím nákupem a chovem je proto třeba zacházet s odpovědností a s vědomím toho, co je potřeba pro kvalitní život neonky obecné.

Publikováno: 04. 08. 2023

Kategorie: potraviny

Autor: Patrik Pavlica

Tagy: neonka obecná | ryba