Okra - exotická zelenina, kterou musíte ochutnat!

Okra

Co je okra?

Okra je zelenina pocházející ze subtropických a tropických oblastí světa, která patří do čeledi slézovitých. Má podlouhlý tvar a charakteristické semeníky uvnitř. Okra má mírně nasládlou chuť a ve výživě je cenná především díky obsahu vitamínů C a K, hořčíku, železa a vápníku. Je oblíbenou součástí jídelníčků v kuchyních Afriky, Asie i jižní Ameriky a může být použita na mnoho způsobů – například se dá smažit, dusit nebo vařit jako přísada do polévek či salátů.

Původ a historie okry

Původ a historie okry: zelenina s bohatou minulostí

Okra, též známá jako gumbo nebo lady's fingers, je zajímavá zeleninová plodina s bohatou historií. Pochází z oblasti Etiopie a vyznačuje se charakteristickými tvarem a hořkým podtónem. Od svého původu se okra rozšířila do celého světa a stala se populární ingrediencí v mnoha kuchyních.

První zmínky o okře sahají až do starověkého Egypta, kde byla považována za symbol plodnosti a dobrotivosti bohyně Isis. Dnes se okra běžně pěstuje v celých Africe, Asii, Austrálii i Americe. Stala se oblíbenou plodinou pro mnoho kultur včetně karibské, indické nebo jihoafrické kuchyně.

V České republice se okra teprve pomalu dostává do povědomí široké veřejnosti jako exotický pokrm s mnoha využitími. Nicméně její chutné, vláknité maso nabité vitaminy C, K a B6 ji činí cenným doplňkem stravy.

Okra je jedinečnou zeleninou s fascinujícím původem a fascinující historií, která stojí za pozornost.

Výživové hodnoty okry

Výživové hodnoty okry

Okra, která je také známá jako Lady's Finger, je oblíbenou zeleninou v mnoha zemích celého světa. Obsahuje bohaté množství vitamínů a minerálů, což ji dělá nejen chutnou, ale také velmi zdravou potravinou. Podíváme se na některé výživové hodnoty této úžasné zeleniny.

Jedna porce (100 gramů) okry obsahuje přibližně 33 kalorií, 2 gramy bílkovin a 7 gramů sacharidů. Kromě toho obsahuje také:

- Vitamín C: 23% doporučené denní dávky

- Vitamín K: 31% doporučené denní dávky

- Fosfor: 8% doporučené denní dávky

- Hořčík: 14% doporučené denní dávky

- Železo: 6% doporučené denní dávky

Okra také obsahuje vlákninu, která pomáhá udržet trávicí systém zdravým. Navíc se tvrdí, že okra snižuje hladinu cholesterolu v krvi a podporuje odpovídající krevní oběh.

To jsou některé z výživových hodnot okry. Když přidáte tuto výjimečnou zeleninu do svého jídelníčku, uděláte pro své tělo velmi dobrou věc!

Jak okru používat v kuchyni?

Pokud jste se rozhodli vyzkoušet si novou zeleninu, okra je skvělou možností! Tato tropická plodina se nejčastěji používá v kuchyni Indie, ale její popularita roste i v dalších částech světa. Pokud jste s okrou dosud neměli mnoho zkušeností, nezoufejte - následující tipy vám pomohou připravit tuto lahodnou a zdravou zeleninu. Od čištění a nakrájení po vaření - naučte se, jak okru používat v kuchyni jako profesionál!

Recepty s okrou

Recepty s okrou: objevte nové možnosti v kuchyni!

Okra, zeleninová plodina původem z Afriky, je stále častěji k mání i v našich končinách. Pokud patří mezi vaše oblíbené ingredience, dopřejte si nejen tradiční přípravu, ale zkuste také některý z těchto receptů s okrou:

1. Okra na grilu - nakrájejte okru napůl a opečte na grilu. Podávejte jako přílohu nebo součást grilovaných jídel.

2. Okroshka - tradiční ruská polévka, ve které jsou okurky nahrazeny okrou. Skvělá pro letní dny.

3. Kari s okrou - smažená okra se skořicovým kari kořením a rajskou omáčkou.

4. Omlet s okrou - jemné a vláčné omlety s nakrájenou okrou jsou skvělým nápadem na snídani nebo lehký oběd.

5. Šťavnatý salát s okrou - nakrájenou okru smíchejte se špenátem, rajčaty a dalšími sezónními surovinami podle vašeho gusta.

A to jsou pouze některé z mnoha možností! Experimentujte a objevujte nové chuťové kombinace s okrou.

Zajímavosti o okře

Okra je asi ne tak známou zeleninou, ale přesto má mnoho zajímavostí. Patří k rostlinám bohatým na vitamín C a vlákninu. Má také nízký obsah kalorií a vysoký obsah antioxidantů. Okra se pěstuje snadno v teplých klimatických podmínkách a může být použita v mnoha jídlech, jako jsou omáčky, polévky a saláty. Pokud byste chtěli ochutnat něco nového, určitě si neváhejte okru zahrnout do svého jídelníčku!

Dostupnost a nakupování okry

Dostupnost a nakupování okry: Zelenina pro zdraví a chuť

Okra, někdy nazývaná též "gumbo", je oblíbenou zeleninou v Jižní Americe, Africe i Asii. Má mnoho zdravotních benefitů a skvěle chutná nejen v tradiční kuchyni těchto oblastí, ale také v moderní gastronomii. Pokud se zajímáte o dostupnost a nakupování okry, máme pro vás pár tipů.

V České republice můžete okru najít ve specializovaných asijských obchodech, ale objevit ji také můžete na farmářských trzích či označenou jako "exotickou" zeleninu v supermarketech s rozmanitějším sortimentem. Doporučujeme si vybírat menší plody, které jsou čerstvé a pevné na dotek.

Okra je velmi snadno připravitelná na různé způsoby - smažená, dušená nebo pečená - a lze ji kombinovat s rýží, masem i dalšími druhy zeleniny. Je bohatá na vlákninu, vitaminy C a K, vápník i draslík a její konzumace může pomoci například při snižování hladiny cholesterolu a cukru v krvi. Tak neváhejte a zkuste si okru přidat do svého jídelníčku!

Jak skladovat okru

Skladování okra je klíčové pro udržení její kvality a čerstvosti. Následující tipy vám pomohou skladovat tuto zeleninu správně a prodloužit tak její trvanlivost.

1. Skladujte okra v chladničce: Okru uchovávejte v nepromokavém sáčku nebo uzavřené nádobě v nejnižší části chladničky, ideálně při teplotě mezi 7-10 °C.

2. Neperte okru před skladováním: Před skladováním není nutné okru mýt, jelikož vlhkost se může dostat dovnitř a způsobit hnití. Okroťte ji raději až před použitím.

3. Spotřebujte okra co nejdříve: Okru je vhodné spotřebovat co nejdříve po zakoupení, aby si zachovala svou chuť a kvalitu.

Pamatujte: Dodržení správného skladování okry zajistí, že budete mít vynikající zeleninu naplněnou živiny po delší dobu!

Jak připravit okru pro vaření

Okra je lahodná zelenina s mnoha zdravotními výhodami, která se dá připravit různými způsoby. Pokud si chcete vychutnat její chuť a prospěšné účinky, následujte tyto kroky, jak připravit okru pro vaření:

1. Vyberte si čerstvou okru s pevným tělem a bez poškození.

2. Omyjte okru ve studené vodě a osušte ji.

3. Ustřihněte oba konce a nakrájejte na plátky tlusté asi jeden centimetr.

4. Připravte si hrnec s osolenou vroucí vodou.

5. Vložte plátky okry do vroucí vody a vařte po dobu 3-5 minut nebo dokud nezměknou (nevařte déle, aby se zabránilo rozpadnutí).

6. Okra je nyní připravena k použití podle vaší oblíbené receptury.

Můžete ji grilovat na roštu, smažit jako fritézu nebo přidat do omáček a polévek pro extra chuť a texturu. Bon appétit!

Závěr: Okra - zdravá a chutná zelenina pro vaši kuchyni.

Pokud hledáte novou a zajímavou zeleninu pro vaši kuchyni, určitě nezapomeňte na okru. Tato chutná a zdravá zelenina je skvělým doplňkem do různých pokrmů, ať už jde o polévky, saláty nebo hlavní jídla.

Okra je bohatá na vitamíny C, K a B6, stejně jako na železo, vápník a hořčík. Díky obsahu vlákniny také pomáhá regulovat trávení a snižuje cholesterol v krvi. A co je nejlepší - okra se dá připravit mnoha způsoby! Můžete ji osmahne do křupava, přidat do omáček nebo ji dokonce nakládat.

Takže pokud chcete přidat něco nového a zdravého do své kuchyně, zkuste okru. Vaše chuťové buňky i tělo vám za to určitě poděkují!

Publikováno: 25. 04. 2023

Kategorie: potraviny

Autor: Patrik Pavlica

Tagy: okra | zelenina